پشتیبانی

اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم بسم الله الرحمن الرحيم اللّهُمّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
اطلاعات کمیاب و بی نظیر - منی چیست

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم (خدایا مراببخش به خاطر خطاهایم ازت ممنونم بهرای همه چی شکرت)

منی چیست


منی چیست

آبهایی که از بدن خارج می شود

هر آبي که از انسان خارج مي شود مني نيست و باعث جنابت نمي شود. آبهايي كه از انسان خارج مي شود پنج قسم است.
      1- بول:
      2-منى: آبى است كه در اوج شهوت (ارگاسم) خارج مي شود و به دنبال آن بدن سست مي شود و انسان لذت مي برد.
      3- مذى: آبى است كه نوعا هنگام تحريك مختصر جنسى و بعد از آن خارج مى‏شود.
      4- وذى: آبى است كه بعد از خروج منى خارج مى‏شود.
      5- ودى: آب سفيد رنگي است كه بعد از بول كردن خارج مى‏گردد.
      حكم آبها:
      1- بول و مني نجس است و طهارت لازم دارد. با خروج مني غسل جنابت نيز به انسان واجب مي شود.
      2- آبي که گاهي بعد از شوخي با همسريا تحريك شهوت از هر طريقي, بدون ارگاسم، خارج مي شود( مذي)پاک است و غسل ندارد و وضو و غسل را باطل نمي کند.
      3- آبي که گاهي بعد از بول خارج مي شود( ودي) و شباهت به مني دارد آن هم موجب غسل نمي شود، ولي اگر يقين داشته باشد که با بول برخورد داشته, نجس است و لازم است محل خروج را تطهير شود.
      4- همين طور آبي که گاهي بعد از مني بيرون مي آيد و به آن (وذي) مي گويند, به خودي خود پاک است و موجب غسل نمي شود, اگرچه شخص قبل از آن به واسطه خروج مني جنب شده و به غسل نياز دارد.
      بنابراين هر آبي که از بدن خارج مي شود حکم مني را ندارد و موجب غسل نمي شود.
      نشانه هاي مني در مردان:
      
همه مراجع (به جز آيات عظام بهجت، صافى و مكارم): خروج منى در مرد داراى سه نشانه است: 1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بيرون آيد. 3. بدن سست شود. اگر هيچ يك از نشانه‏هاى سه گانه و يا يكى از آنها را نداشت، حكم به منى نمى‏شود؛ مگر آنكه از راه ديگرى يقين كند كه منى است.
(توضيح‏المسائل مراجع، م 346؛ آيت‏الله وحيد، توضيح‏المسائل، م 352؛ آيت‏الله نورى، توضيح‏المسائل، م 347؛ آيت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 180.)

      
آيات عظام بهجت و مكارم: خروج منى در مرد داراى دو نشانه است: 1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بيرون آيد. اگر هيچ يك از دو نشانه يا يكى از آن دو را نداشت، حكم به منى نمى‏شود؛ مگر آنكه از راه ديگرى يقين كند كه منى است.
(آيت‏الله بهجت، توضيح‏المسائل مراجع، م 346 و آيت‏الله مكارم، تعليقات على العروة، غسل الجنابة.)
      
آيت‏الله صافى: اگر با شهوت و جستن بيرون آيد و يا با جستن بيرون آيد و بدن سست شود، آن رطوبت حكم منى را دارد و اگر هيچ يك از اين دو نشانه را نداشت، حكم به منى نمى‏شود؛ مگر آنكه از راه ديگرى اطمينان پيدا كند كه منى است.
(توضيح المسائل، م 1352.)
      بنابراين اگر مايع مذكور علايم مني را ندارد وشما هم بعد از ادرار استبراء از بول مي كنيد ،محكوم به طهارت است و غسل لازم ندارد

منبع:  porseman.org

 


نویسنده : علی
تاریخ : پنجشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۸
زمان : 4:41


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.